איך תדעו שחסר לכם B12?

איך תדעו שחסר לכם B12?

ויטמינים הם מרכיב חשוב ובעל השפעה רבה על הבריאות שלנו. מערכות הגוף השונות שלנו פועלות באופן רציף ועל מנת להשלים את התהליכים הנדרשים הגוף שלנו צריך להכיל חומרים שונים. אחד מסוגי החומרים הנחוצים ביותר בגופנו הם הוויטמינים. תחת הכותרת ויטמינים ניתן להבדיל בין משפחות שונות של ויטמין. אחת המשפחות המוכרות והמשמעותיות הן ויטמין B.

מחסור בוויטמין

מחסור של ויטמין B12 הוא תופעה נפוצה למדי. מחסור קל לא יגרום לתופעות בריאותיות. אבל במידה ויש לאדם חסר משמעותי והחסר הזה קיים במשך תקופה ממושכת, הדבר יוביל לחולשה ולעייפות, דפיקות לב ודופק מהיר, דימומי חניכיים, חיוורון, ירידה במשקל, תחושת צריבה בלשון ואף כאבי בטן.

הסימפטומים של מחסר קשה מאוד

במידה ויש לאדם מחסור חמור מאוד והחסר הזה מתמשך לאורך זמן, יש סיכון לפגיעה במערכת העצבים. התסמינים הקיימים במקרים של חסרים חמורים הם: קשיים בהליכה, פגיעה בזיכרון ודיכאון, וכן תחושת נימול בכפות הרגליים והידיים.

האם יש לי חסר בוויטמין B12?

אם הנכם חוששים שיש לכם מחסור בוויטמין חשוב זה מומלץ לפנות אל רופא המשפחה שלכם. בין אם אתם סובלים מסימפטום מאפיין ובין אם לא, חשוב לערוך בדיקה ולגלות מהם ערכי ויטמין זה בדם שלכם. במקרים רבים ימליץ הרופא לאחר פיענוח בדיקות הדם שלכם על נטילת ויטמין B12 של חברת סולגאר. במקרים של חסרים סבירים יומלץ על כדורי מציצה. במקרים משמעותיים יותר ההמלצה תהיה לצרוך ויטמין נוזלי שהספיגה שלו מוכחת ומהירה יותר. אך יש מקרים חמורים עוד יותר בהם ההמלצה תהיה לקבל זריקות B12 אחת לפרק זמן.

לחיות בפלוס

ניתן לדמות את הבריאות שלנו לחשבון הבנק. כאשר מעיינים בתוצאות בדיקות הדם ניתן לראות התייחסות למרכיבים שונים שנבדקו. המטרה שלנו היא להיות בטווח המומלץ ולא קרובים לרף המינימלי. ממש כשם שבחשבון הבנק שלנו אנחנו שואפים לצבור הון ולהיות במצב של "יש", ולא במצב שכל שינוי או תהליך מוביל אותנו לקו או האפס או אפילו אל המינוס. תזונה מאוזנת ושילוב של צריכת ויטמינים בעת הצורך תסייע לנו להשיג את המטרה.

 

 

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: